Friday, Jun 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Ranking europosłów zaangażowanych w sprawy Partnerstwa Wschodniego

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 

Relacje Polski i Unii Europejskiej ze wschodnimi sąsiadami – to nie tylko kwestia wielkiej polityki, ale sprawa od której zależy dobrobyt wielu polskich gmin i regionów. I to nie tylko tych przygranicznych. Na ile wykorzystujemy szanse, związane ze współpracą z Ukrainą i Białorusią? W tym kontekście warto przypomnieć o działaniach polskich europosłów, którzy nie tylko ładnie się wypowiadają o sprawach wschodnich, ale robią coś konkretnego dla rozwiązania problemów istniejących na linii Polska-Wschód.


Na początek jednak kilka słów wyjaśnienia, dlaczego sprawa relacji Polski z Ukrainą i Białorusią powinna interesować każdego z nas, w tym również mieszkańców Zachodniej Polski. Pomijamy tu kwestie geopolityczne, bo to jest oczywiste: w naszym interesie jest mieć za naszymi granicami zamożnych, demokratycznych i związanych z Europą sąsiadów, chociażby ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Ale skoncentrujmy się na kwestiach gospodarczych. Ze względu na bliskość językową i kulturową to właśnie Polacy i polskie firmy najbardziej mogą zyskać na współpracy gospodarczej z Ukrainą i Białorusią. Już teraz polskie produkty są u naszych wschodnich sąsiadów bardzo popularne, a może być jeszcze lepiej. Ogromne możliwości wiążą się chociażby z biznesem internetowym i handlem usługami: wiele sprawdzonych polskich rozwiązań można z powodzeniem wprowadzić na wschodnich rynkach i zarabiać na tym całkiem przyzwoite pieniądze. I wreszcie – masowe w ostatnich latach wyjazdy zakupowe i turystyczne Ukraińców i Białorusinów do Polski. Jednym słowem, współpraca polsko-ukraińska i polsko-białoruska to branża, która daje zatrudnienie dziesiątkom tysięcy Polaków, co przekłada się na większy PKB i wpływy z podatków.

Niestety, to wszystko to tylko ułamek tego, co mogłoby być, gdyby nie liczne bariery w kontaktach ze wschodnimi sąsiadami. Najpoważniejszą przeszkodą jest oczywiście patologiczna granica (w tym brak pieszych przejść granicznych), a także problemy wizowe (stąd nasz apel do MSZ o wydawanie wiz pięcioletnich). Przeszkodą we wzajemnej współpracy są też drogie połączenia kolejowe i lotnicze, a także absurdalnie wysokie ceny rozmów telefonicznych z Polski na Ukrainę i Białoruś (rzędu 2 złote za minutę). I wreszcie – niekompatybilne systemy finansowe, wskutek czego banalne wysłanie przelewu z Ukrainy do Polski na kwotę 100-300 złotych urasta do rangi problemu nie do pokonania – w najlepszym razie prowizja za taki stuzłotowy przelew będzie wyższa, niż kwota przelewu (np. 30 dolarów).

O tych wszystkich problemach w relacjach ze wschodnimi sąsiadami w 2013 roku informowaliśmy naszych europosłów (a także posłów do polskiego Sejmu), z prośbą o podjęcie stosownych interwencji. Poniżej prezentujemy ranking europosłów, którzy w największym stopniu zaangażowali się w rozwiązywanie tego typu problemów. Nasz ranking może wiele osób zaskoczyć, gdyż na pierwszych miejscach znalazły się w nim osoby, których nie zobaczymy na co dzień w ogólnopolskich mediach. Wychodzimy jednak z założenia, że żmudna praca poselska nad rozwiązywaniem konkretnych problemów jest ważniejsza, niż udzielanie nawet najmądrzejszych komentarzy w mediach czy wygłaszanie ładnie brzmiących deklaracji.

1.    Elżbieta Łukacijewska

Pierwsze miejsce w naszym rankingu bezsprzecznie należy się podkarpackiej europosłance PO Elżbiecie Łukacijewskiej, która w 2013 roku regularnie podejmowała konkretne inicjatywy związane z przybliżeniem Ukrainy do Unii. Przede wszystkim mam tu na myśli zaangażowanie Pani Poseł w kwestie pieszych przejść granicznych. Przełomową sprawą w tym względzie było wystosowanie na początku roku interpelacji do Komisji Europejskiej z pytaniem, jaki jest stosunek KE do pieszego przekraczania zewnętrznej granicy. Odpowiedź Štefana Füle na tę interpelację (Unia nie zabrania, ale wręcz zachęca do tworzenia pieszych przejść na zewnętrznych granicach) ostatecznie przekreśliła mit, którym podpierali się polscy urzędnicy, jakoby „nie dało się uruchomić pieszych przejść, bo Unia tego zabrania”. Po tym fakcie Pani Poseł podejmowała jeszcze szereg innych interwencji, które w efekcie doprowadziły do pozytywnej decyzji MSW – w maju wiceminister Piotr Stachańczyk dał zielone światło pieszym przejściom, a 1 stycznia otwarto pierwsze z nich: w Kuźnicy Białostockiej. Ogromną rolę w tym wszystkim w pierwszych, najtrudniejszych miesiącach walki o piesze przejścia odegrał brukselski asystent Pani Poseł – Tomasz Kłosowicz, któremu chciałbym w tym miejscu jeszcze raz podziękować za współpracę.

Elżbieta Łukacijewska podejmowała też szereg innych inicjatyw związanych ze zbliżeniem Ukrainy z UE. Warto wspomnieć o interpelacji w sprawie koordynowania polityki akcyzowej między UE a Ukrainą, tak aby nie dochodziło do rażących różnic w cenach papierosów i związanego z tym przemytu. Na uwagę zasługują też starania Pani Poseł o uchwalenie unijnej Strategii Karpackiej, która w bardzo istotny sposób przyczyniłaby się do zintensyfikowania współpracy w regionie karpackim, w tym na polsko-ukraińskim pograniczu.

2. Joanna Skrzydlewska

Drugie miejsce w naszym rankingu również bezsprzecznie należy się łódzkiej europosłance PO Joannie Skrzydlewskiej. Przyznajemy je przede wszystkim za bardzo celne interwencje w sprawie pieszych przejść granicznych. Pisma Joanny Skrzydlewskiej skierowane w tej sprawie m. in. do MSW okazały się jednym z ważniejszych czynników, które przesądziły o pozytywnej decyzji ministra Piotra Stachańczyka w sprawie otwarcia ruchu pieszego na granicy. Oprócz tego Pani Poseł angażowała się m. in. w sprawę obniżenia absurdalnie wysokich kosztów rozmów międzynarodowych z Ukrainą i Białorusią, kierując stosowne zapytania do Urzędu Komunikacji Elektronicznej i UOKiK.

3. Paweł Kowal

Trzecie miejsce w naszym rankingu przyznajemy Pawłowi Kowalowi, przewodniczącemu delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw współpracy Unii Europejskiej i Ukrainy. Europoseł ugrupowania Polska Razem dał się poznać jako jeden z najaktywniejszych promotorów Ukrainy w Parlamencie Europejskim. Na szczególną uwagę zasługuje działalność Pawła Kowala i jego współpracowników w zakresie integracji Ukrainy z Europejską Unią Energetyczną i uniezależniania tego kraju od energetycznej zależności od Rosji. W 2013 roku w odpowiedzi na nasz apel europoseł bardzo aktywnie wsparł inicjatywę portalu „Port Europa”, mającą na celu obniżenie kosztów rozmów telefonicznych między Unią a Ukrainą.

4. Paweł Zalewski

Obok Pawła Kowala jest to jeden z najaktywniejszych promotorów zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską. Paweł Zalewski jest współprzewodniczącym Forum Polsko-Ukraińskiego Partnerstwa, a kwestie współpracy unijno-ukraińskiej i polsko-ukraińskiej należą do priorytetów jego działalności poselskiej. W ostatnich miesiącach Paweł Zalewski był bardzo aktywnie zaangażowany w sprawę podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina – Unia Europejska. Europoseł był też jednym z tych polityków, którzy w największym stopniu wsparli kijowski Euromajdan.

5. Tomasz Poręba

Podkarpacki europoseł PiS znalazł się w naszym rankingu dzięki zaangażowaniu w otwarcie pieszych przejść granicznych oraz w sprawie strategii UE dla regionu karpackiego. Szczególnie cenną inicjatywą europosła była interwencja do wojewody podkarpackiej w sprawie ponownego przeanalizowania możliwości otwarcia pieszego przejścia granicznego Krościenko – Smilnycia. Jest to sprawa kluczowa jeśli chodzi o współpracę polsko-ukraińską w regionie karpackim i ożywienia gospodarczego tych niezbyt zamożnych, ale ogromnie perspektywicznych terenów górskich po obu stronach granicy. Na razie sprawa Krościenka nie znalazła jeszcze pozytywnego rozwiązania, ale liczymy na to, że starania w tej sprawie będą kontynuowane i doczekają się szczęśliwego finału. W samym Parlamencie Europejskim Tomasz Poręba często podejmuje inicjatywy mające na celu intensyfikację współpracy między Unią a Ukrainą i aktywnie promuje europejskie aspiracje naszych wschodnich sąsiadów.

6. Róża Thun

Róża Thun należy do najaktywniejszych polskich europosłów i co ważne, w Parlamencie Europejskim koncentruje się na rozwiązaniu konkretnych problemów, które niekoniecznie są atrakcyjne medialnie. Z naszego punktu widzenia na szczególną uwagę zasługują działania Pani Poseł w zakresie telekomunikacji. Róża Thun jest jedną ze współinicjatorów działań zmierzających do stworzenia jednolitego europejskiego rynku telekomunikacyjnego, co w praktyce oznaczać będzie obniżenie kosztów rozmów zagranicznych i roamingu. Europosłanka bardzo pozytywnie zareagowała na nasze inicjatywy i podjęła aktywne starania, by do europejskich rozwiązań w zakresie telekomunikacji włączyć również kraje Partnerstwa Wschodniego, a w szczególności Ukrainę i Białoruś.

7. Filip Kaczmarek

Filip Kaczmarek jest kolejnym europosłem, który wsparł nasze starania o obniżenie absurdalnie wysokich dziś kosztów rozmów telefonicznych z Ukrainą i Białorusią. Autor zapytania do Komisji Europejskiej w sprawie zawyżonych stawek rozmów międzynarodowych z Ukrainą i Białorusią. Przewodniczący Delegacji PE do spraw stosunków z Białorusią i autor wielu inicjatyw związanych z tym krajem.

* * *

W imieniu redakcji i Czytelników portalu „Port Europa” pragniemy pogratulować laureatom naszego subiektywnego rankingu i podziękować za owocną współpracę. Liczymy na to, że wyróżnione przez nas osoby ponownie znajdą się na listach wyborczych do europarlamentu i że również w kolejnej kadencji będą mieli możliwość kontynuacji swojej działalności służącej zbliżeniu krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią.

Za kilka miesięcy opublikujemy podobny ranking dotyczący posłów naszego krajowego Sejmu, zaangażowanych w sprawy współpracy z Ukrainą i Białorusią (piesze przejścia graniczne, tańsze rozmowy telefoniczne, wizy pięcioletnie, tanie i proste przelewy itp.).

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.016 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.019 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.050 seconds, 2.96 MB
Application afterRender: 0.259 seconds, 3.64 MB

Zużycie pamięci

3846592

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'qnoe3e11hrq0m8dnpib17pi221'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498245508' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'qnoe3e11hrq0m8dnpib17pi221'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'qnoe3e11hrq0m8dnpib17pi221','1498250908','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1720)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5299
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-23 20:48:28' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-23 20:48:28' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5299'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 352
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-23 20:48:28' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-23 20:48:28' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5299
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5299

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1720 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1720
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1072
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 135
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2017-06-23' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-23' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 299
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 299, '2017-06-23' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2017-06-23' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-23 20:48:28')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-23 20:48:28')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-23 20:48:28' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-23 20:48:28' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak