Friday, Jun 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Jak dojechać do Wiednia

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

Garść porad, jak dojechać do Wiednia.


 

SAMOCHÓD

Jeśli chodzi o dojazd samochodem, sytuacja jest jasna: wsiadasz i jedziesz, kierując się mapą lub GPS-em. Do Wiednia można dojechać przez Słowację lub Czechy, w obu przypadkach autostradami. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to o wykupieniu winiety na słowackie lub czeskie autostrady. Najlepiej zrobić to zaraz za granicą, na najbliższej stacji benzynowej.

Dojazd przez Słowację w ciągu ostatnich lat znacznie się polepszył, gdyż w maju 2010 otwarto nowe odcinki autostrady. Teraz wygodną autostradą można dojechać od Żyliny do Bratysławy i dalej aż do samego Wiednia.

Jeśli w Austrii chcesz być jedynie dwa dni i nie ruszać się poza okolice Wiednia, nie ma sensu wydawać pieniędzy na winietę autostradową. W tej sytuacji lepiej skorzystać ze zwykłych dróg, które również są bardzo dobrze utrzymane i niezbyt zatłoczone, a przy tym oferują o wiele ciekawsze widoki z okna (np. trasa Bratysława - Wiedeń przez Hainburg).

Jadąc do Wiednia autem, nie ma co pchać się do samego centrum. Lepiej zostawić samochód na którymś z parkingów Park and Ride na obrzeżach i po mieście poruszać się komunikacją publiczną. Takie parkingi są zlokalizowane z reguły w pobliżu stacji metra, a bilet na parking (koszt 3,50 eur) jest równocześnie biletem całodziennym na wszystkie środki komunikacji miejskiej, a więc naprawdę się opłaca!

SAMOLOTEM

Niestety, jak do tej pory między Polską a Wiedniem nie kursują tanie linie lotnicze. Nie da się również dostać tanimi liniami do żadnego innego miasta, leżącego w zasięgu 200 km od stolicy Austrii (np. Bratysława, Budapeszt, Brno), oczywiście jeśli nie liczyć jakichś karkołomnych prób przelotu do Wiednia np. przez Londyn. Podróż tradycyjnymi liniami (Lot, Austrian Airways) to koszt rzędu 700 - 800 złotych w obie strony. Można w tym przypadku skorzystać z ofert takich stron jak - centerfly.pl, pansamolocik.pl

Lotnisko Wien Schwechat znajduje się nad Dunajem, kilkanaście kilometrów na wschód od miasta, między Wiedniem a Bratysławą. W pobliżu lotniska znajduje się stacja wiedeńskiej kolejki podmiejskiej, którą można dojechać do centrum Wiednia, lub w drugą stronę - do Haiburga lub urokliwego uzdrowiska Bad Deutsch-Altenburg w Karpatach Austriackich (dobre miejsce na nocleg, ale dość wysokie ceny hoteli, nawet wyższe niż w stolicy). Z lotniska do centrum Wiednia oraz do Hainburga i Bratysławy jeżdżą również autobusy i to z bardzo dużą częstotliwością.

POCIĄGIEM

Do Wiednia jeżdżą trzy razy dziennie bezpośrednie pociągi z Warszawy przez Katowice (w tym jeden nocny) oraz jeden nocny pociąg z Krakowa. Przy czym oczywiście rozkłady jazdy często się zmieniają, dlatego przed wyjazdem trzeba uaktualnić tę informację. Należy jednak mieć na uwadze, że bilet kupiony normalnie w kasie jest bardzo drogi, można za niego zapłacić nawet 300-400 złotych. Tym samymi pociągiem można dojechać do Wiednia za 150 złotych, jeżeli postąpi się w ten sposób:

* W polskiej kasie należy kupić bilet na odcinek krajowy, czyli do stacji granicznej Zebrzydowice oraz osobny bilet Zebrzydowice - Bohumin
* Jeżeli jadą Państwo nocnym pociągiem, w Bohuminie ten pociąg stoi aż godzinę (należy sprawdzić, czy w momencie wyjazdu nadal tak jest). Jest więc czas, by wyjść z wagonu i spokojnie kupić w kasie bilet na dalszą trasę.
* Jeżeli jadą Państwo pociągiem dziennym, należy sprawdzić w rozkładzie, jak długo ten pociąg stoi w Bohuminie. Jeden pociąg stoi 15 minut, inny minutę. Jeżeli nie ma czasu na kupienie biletu w kasie, można za niewielką dopłatą kupić bilet u konduktora, ale UWAGA - trzeba mieć ze sobą korony czeskie. Natomiast w czeskich kasach można płacić również w euro lub kartą kredytową.
* Bilet należy kupić na czeski odcinek Bohumin - Brzeclav. W Brzecławiu jest ok. 10 minut (w nocnym pociągu więcej) na to, by wyjść do kasy i kupić tam bilet Brzecław - Wiedeń. Jeżeli się spóźnimy, nie ma problemu - z Brzecławia do Wiednia pociągi jeżdżą co godzinę (podobnie jak z Bratysławy do Wiednia).

W przypadku dziennych pociągów czasu na wyskoczenie do kasy jest mało, natomiast w nocnym pociągu jest to jak najbardziej wykonalne, gdyż w Bohuminie i Brzecławiu ten pociąg stoi ok. godzinę. Łączny koszt takiego przejazdu to ok. 130 - 150 złotych w jedną stronę. UWAGA: ten sposób podróżowania dotyczy miejsc siedzących, a nie kuszetki, w przypadku której trzeba kupić bilet od razu na całą trasę.

AUTOKAR

Z polskich miast (np. Kraków, Rzeszów, Katowice) jeżdżą do Wiednia również linie autokarowe, np. Eurolines. Chociaż autobusy odjeżdżają z dworców autobusowych, z reguły nie są uwzględniane w dworcowych rozkładach jazdy i nie można kupić na nie biletów w dworcowej kasie ani u kierowcy. Bilety można kupić w biurach podróży (z reguły w tych zlokalizowanych przy dworcach lub bezpośrednio na dworcu) lub przez Internet, np:

www.eurolines.pl
www.biletyautokarowe.pl

To tylko najprostsze sposoby dotarcia do Wiednia. Inną możliwością jest dotarcie do austriackiej stolicy z przesiadką na terenie Czech lub Słowacji.

PRZEZ SŁOWACJĘ

Generalnie można powiedzieć, że jeżeli uda Ci się dotrzeć np. do Popradu, Liptowskiego Mikulasza, Rużomberku, Kralovan lub Żyliny, to dalszy dojazd do Austrii jest już bardzo prosty. Poprad i inne wymienione wyżej miasta leżą na głównej osi komunikacyjnej Słowacji: na magistrali drogowej i kolejowej Koszyce - Bratysława. Z każdego z tych miast praktycznie co godzinę odjeżdża pociąg do Bratysławy. Przejazd pociągiem z Popradu do Bratysławy trwa 4,5 godziny, bilet kosztuje ok. 14 euro (nie-Słowaków nie obowiązują zniżki studenckie), a podróż jest bardzo komfortowa. W pociągach kursujących na tej trasie są nowoczesne, klimatyzowane wagony nawet w drugiej klasie (ale nie wszystkie - część wagonów jest nowych, część starych). Podczas podróży warto skorzystać z wagonu restauracyjnego, gdzie jest bardzo dobra kuchnia, a także można napić się kawy, herbaty, piwa lub czegoś mocniejszego.

Z Popradu do Bratysławy jeżdżą również autobusy, ale przejazd jest dużo dłuższy - ok. 6-7 godzin.

Do Bratysławy można dojechać również bezpośrednim autobusem z kilku małych miejscowości zaraz przy polskiej granicy, np. z Trsteny. Rozkład jazdy można sprawdzić na świetnie zrobionej stronie www.cp.atlas.sk

Bratysława to już właściwie przedmieścia Wiednia. Co godzinę odjeżdżają stąd pociągi do stolicy Austrii, a autobusy jeszcze częściej. Bardzo szczegółowy poradnik o tym, jak się poruszać między Bratysławą a Wiedniem, znajduje się pod tym linkiem.


Zainteresowanym polecam ciekawy artykuł na temat polityki transportowej Słowacji.

I zapraszam na stronę Polska - Słowacja: www.facebook.com/polskaslowacja

Komentarze  

 
0 #1 Agnieszka 2014-04-29 16:16
a Polski Bus?
Cytować
 
 
0 #2 Aleksandra Wiedeń 2014-12-02 11:18
:-x To jest moje marzenie
Cytować
 
 
+1 #3 Piotr 2015-03-10 09:40
Bilet na pociąg do AT z Warszawy Centralnej do Wiednia kosztuje 29 euro czyli 130 PLN po co kombinować z biletami odcinkowymi?
Cytować
 
 
-1 #4 ala 2016-05-04 08:09
Ja w Wiedniu w ostatnim czasie byłam autokarem Ecolines. Znalazłam mega promocje i od razu wykupiłam bilet online. Sam podróż przebiegła bardzo przyjemnie czytałam książki oglądałam filmy i miałam ciągły dostęp do internetu co na duuuuży PLUS.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.016 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.020 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.055 seconds, 2.99 MB
Application afterRender: 0.259 seconds, 3.66 MB

Zużycie pamięci

3866696

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'pn7b8ct0aoga7vc5furca95s65'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498232767' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'pn7b8ct0aoga7vc5furca95s65'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'pn7b8ct0aoga7vc5furca95s65','1498238167','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1082)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5355
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-23 17:16:07' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-23 17:16:07' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5355'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 712
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-23 17:16:07' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-23 17:16:07' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5355
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5355

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.80.89.146'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5355
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1082 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1082
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1072
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 135
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2017-06-23' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-23' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2017-06-23' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2017-06-23' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-23 17:16:07')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-23 17:16:07')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-23 17:16:07' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-23 17:16:07' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak