Tuesday, Feb 28th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Czechy

O kanale Odra-Dunaj czytajmy po czesku

Email Drukuj PDF

W ostatnim czasie w polskich mediach pojawiła się zdementowana później informacja o tym, że Republika Czeska ostatecznie wycofała się z kanału Dunaj-Odra-Łaba (DOL). Nikt (włącznie z autorem tych słów) początkowo nie zweryfikował tej informacji u źródła, w efekcie była ona wielokrotnie powielana i na jej podstawie wyciągaliśmy nieprawidłowe wnioski.

Czesi oferują Polsce żeglugowe Niderlandy

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Fot. Wikipedia. Na zdjęciu - Droga Wodna Wagu

Od kilku lat w Polsce trwa zmasowany lobbing czeskich środowisk opowiadających się za budową gigantycznego projektu DOL, czyli drogi wodnej Dunaj – Odra – Łaba. Czechom udało się wytworzyć wśród polskiego środowiska żeglugowego przeświadczenie, że po czeskiej stronie DOL ma pełne poparcie władz, a projekt nie może ruszyć jedynie wskutek oporu polskiej administracji. Nic bardziej błędnego – projekt DOL jest i jeszcze długo pozostanie wirtualny, w odróżnieniu od konsekwentnie realizowanego słowackiego kanału Odra – Wag – Dunaj, który ma szansę powstać w latach 2025-35. Ma szansę, o ile nie zostanie zablokowany przez… Czechów.

Czesi bardziej zaradni od Słowaków

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Projekt Sonora - różne warianty korytarza transportowego. Wariant czeski przyjęto jako dominujący

Mimo upłynięcia ponad dwudziestu lat od rozpadu wspólnego państwa, Czechy i Słowacja nadal są państwami ściśle powiązanymi ze sobą, których wzajemna współpraca jest wręcz wzorcowa. Ale to tylko jedna strona medalu. Czechy i Słowacja nie tylko współpracują, ale też bardzo często konkurują ze sobą. I w tej rywalizacji zdecydowanie lepiej pod względem marketingowym radzą sobie Czesi.

Czechy – zachodni sąsiad Polski

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Fot. Wikipedia

Z jakimi krajami Polska graniczy od południa? Wydawałoby się, że to pytanie jest banalnie proste. Tymczasem zapytany o to Czech odpowie w dość zadziwiający dla nas sposób: tylko ze Słowacją. Z czeskiego punktu widzenia Polska ma natomiast dwóch zachodnich sąsiadów: Niemcy i Republikę Czeską właśnie.

Piwo społecznie zaangażowane

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Fot. Browar Bernard

Powszechnie wiadomo, że Republika Czeska to kraina piwem płynąca. Nie da się ukryć, że tak jest w istocie,  ale do niedawna niewiele osób zdawało sobie sprawę, z czego wynika prawdziwość tej opinii.

Strona 1 z 2

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto