Tuesday, Feb 28th

Last update:06:53:52 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Bezpłatny e-kurs języka polskiego dla Ukraińców

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 

Wydarzenia ostatniego roku, w tym polskie wsparcie okazane Ukrainie, znacznie zwiększyło zainteresowanie Polską wśród Ukraińców. Z myślą o ułatwieniu kontaktów między naszymi społeczeństwami, portal „Port Europa” uruchomił jakiś czas temu bezpłatny kurs internetowy języka polskiego dla osób władających językiem ukraińskim.

 

Kurs składa się z kilkunastu lekcji, wysyłanych automatycznie co kilka dni na wskazany przy zapisie adres mailowy. Korzystanie z kursu jest bezpłatne, a przy zapisie użytkownik jest też domyślnie dopisywany do listy odbiorców newslettera, w którym wysyłane są m. in. informacje dotyczące Polski – podróży do naszego kraju, problemów wizowych, porad dotyczących nauki języka. Zarówno z kursu, jak i z newslettera, można się w każdej chwili wypisać, klikając w link rezygnacji, umieszczony na końcu każdego maila.

Kurs języka polskiego stworzony przez „Port Europa” kładzie nacisk przede wszystkim na naukę słownictwa, z wykorzystaniem specyfiki naszych języków. Jak można przeczytać na stronie, aż 60-70% polskiego słownictwa jest zbieżne z ukraińskim, stąd też kluczem do nauczenia się języka polskiego jest zrozumienie pewnych prawidłowości, pozwalających na intuicyjne „domyślenie się” polskiego słowa na podstawie jego ukraińskiego odpowiednika – i vice versa. Na przykład ukraińskie –pere- „zamienia się” na polskie –prze-, tam gdzie w języku polskim występuje głoska ę lub w ukraińskim często jest u – stąd np. łatwo sobie przyporządkować ukraińskie słowa zub, dub czy vudka z polskim ząb, dąb i wędka – i tak dalej. Nie ma sensu też uczyć się na pamięć słów brzmiących podobnie lub identycznie (np. kuchnia, szafa, dziękuję – diakuju), a zamiast tego lepiej skupić się na tych słowach i zwrotach, które są całkowicie odmienne i nie da się ich w żaden sposób domyśleć (np. nietoperz – każan). Dla lepszego oswojenia z językiem polskim, ukraińska treść lekcji jest zapisywana łacińskim alfabetem w polskiej transkrypcji, dzięki czemu kursanci ze zdumieniem spostrzegają, jak bardzo nasze języki są podobne i jak wiele zależy od sposobu zapisu (od alfabetu i jego transkrypcji).

Na kurs można się zapisać na ukraińskiej wersji portalu „Port Europa” pod linkiem: www.porteuropa.eu/ua/polskamowa

Kurs przyda się przede wszystkim osobom planującym podjęcie studiów lub pracy w naszym kraju, ale także osobom po prostu zainteresowanym poznaniem naszego języka i kultury. Na portalu „Port Europa” funkcjonuje także analogiczny kurs języka ukraińskiego dla Polaków, link do zapisu to: www.porteuropa.eu/ukrainski


* * *
Zachęcamy do „przedruku” tej informacji na innych stronach oraz w prasie papierowej, a także rozpowszechnienia informacji o możliwości bezpłatnej nauki języka polskiego wśród potencjalnie zainteresowanych Ukraińców (z kursu chętnie korzystają także Białorusini, rozumiejący język ukraiński ze względu na jego duże podobieństwo do języka białoruskiego). Szczególnie zachęcamy do umieszczenia informacji o kursie na stronach internetowych i w materiałach informacyjnych wyższych uczelni, w których podejmują naukę studenci z Ukrainy i Białorusi, a także organizacji pozarządowych współpracujących z Ukrainą, a także w portalach społecznościowych.

Komentarze  

 
+1 #1 iryna212 2015-05-06 19:39
ireny680y@hotma il.com
Cytować
 
 
0 #2 Людмила 2016-01-04 20:47
Значить не можна записатись на цей курс?
BŁĄD
Subskrybent o takim adresie e-mail już istnieje.
Після реєстрації зявляється така помилка. Підкажіть будь-ласка, що потрібно зробити, щоб зареєструматись .
Cytować
 
 
0 #3 Dmitry 2016-02-10 18:03
Помилка під час реєстрування
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto