Wednesday, Jan 28th

Last update:06:29:24 PM GMT

You are here:

Kursy języka słowackiego w Krakowie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Rozszerzenie UE i Strefy Schengen, sukces gospodarczy Słowacji oraz wzrost znaczenia Krakowa jako środkowoeuropejskiego centrum outsourcingu – to główne przyczyny, tłumaczące wzrost popytu na pracowników znających język słowacki. Znajomość słowackiego i angielskiego często wystarcza, by z miejsca otrzymać dobrze płatną pracę w korporacji, a wakatów ciągle przybywa.

 

Na wzrost znaczenia języka słowackiego miał też wpływ dynamiczny rozwój Słowacji, który nastąpił w latach 1998-2008 dzięki reformatorskiej polityce kolejnych rządów. W efekcie tych przemian Słowacja przestała być postrzegana w kategoriach „biednej, młodszej siostry” Czech, a w wielu względach wyprzedziła swoich sąsiadów, Czechy i Węgry. Po poszerzeniu Unii pojawiło się nowe zjawisko – ekspansja słowackich firm na polski rynek. Najbardziej znanym przykładem jest firma naftowa Slovnaft Polska z siedzibą w Krakowie, ale Kraków jako miejsce swego zagranicznego oddziału obiera również szereg mniejszych firm, które również poszukują pracowników.

Te zmiany dostrzegają pracownicy krakowskiego Towarzystwa Słowaków w Polsce, organizatora kursów języka słowackiego. – Jeszcze kilka lat temu na nasze kursy chodzili głównie pasjonaci czy też przewodnicy wycieczek tatrzańskich, a także osoby słowackiego pochodzenia. Teraz nasi kursanci uczą się już nie tylko dla własnej satysfakcji, jaką daje znajomość niszowego języka, ale przede wszystkim ze względu na przyszłą pracę – mówi Jolanta Dziedzic z Towarzystwa Słowaków w Polsce.

Naturalnym miejscem, od którego słowackie firmy rozpoczynają działalność w Polsce, są południowe obszary naszego kraju (Bielsko-Biała, Kraków, Podkarpacie). Rola Krakowa jako miejsca, gdzie słowackojęzyczne osoby mogą znaleźć dobrze płatną pracę, jest jednak podwójna. Stolicę Małopolski wiele międzynarodowych korporacji obrało za miejsce lokalizacji usług outsourcingowych. Innymi słowy, to właśnie pracownicy krakowskiego centrum outsourcingu obsługują, z wykorzystaniem telefonu i Internetu, słowacki rynek danej korporacji (księgowość, windykacja, obsługa klienta). Najlepszym przykładem jest Shell, który do swojej podkrakowskiej siedziby poszukuje coraz to nowych pracowników, dobrze władających językiem słowackim.

Zdaniem mieszkających w Polsce Słowaków, różnice między naszymi językami są na tyle małe, że pozwalają nauczyć się języka w dość krótkim czasie. W Krakowie kursy języka słowackiego prowadzi Towarzystwo Słowaków w Polsce, mieszczące się w centrum miasta, przy ul. Filipa 7. Najbliższa edycja kursów rusza od lutego i kosztuje 400 zł za rok (lub 200 zł za semestr), a dla zainteresowanych osób organizowane są również zajęcia indywidualne.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto