Friday, Jun 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Podział administracyjny Słowacji - w oczekiwaniu na reformę

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 

Podział terytorialny Słowacji, podobnie jak w Polsce, jest trójstopniowy. Odpowiednikiem naszych gmin, powiatów i województw są: obce, okresy i kraje. Za czasów Czechosłowacji, pod koniec jej istnienia, Słowacja była podzielona na trzy wielkie kraje (województwa): zachodniosłowacki, środkowosłowacki i wschodniosłowacki.

Obecny podział administracyjny jest efektem reformy, przeprowadzonej w 1996 roku przez autorytarny rząd Vladimira Mečiara; w jej efekcie powstało osiem krajów: Bratysławski, Trnawski, Nitrzański, Trenczyński, Żyliński, Bańskobystrzyski, Preszowski i Koszycki. Nie była to jednak reforma samorządowa, a jedynie terytorialna: nowe kraje miały ustrój podobny do polskich 49 województw – były organami władzy państwowej, rządzonymi przez namiestników delegowanych przez rząd w Bratysławie, bez żadnych oznak samorządności.

Ówczesna reforma terytorialna doprowadziła do stworzenia sztucznych regionów, których granice nie mają uzasadnienia historycznego ani geograficznego. Jednym z głównych celów, które przyświecały autorom tej reformy, było takie nakreślenie granic regionów, by w żadnym z nich mniejszość węgierska nie stanowiła więcej, niż 25% ludności (oczywiście nikt tego nie powiedział oficjalnie). Wskutek tych zmian, zostały rozdzielone naturalne regiony geograficzne i historyczne. Na przykład dosyć jednolite pod każdym względem Zahorie zostało podzielone pomiędzy Kraj Bratysławski i Trnawski, Nizina Naddunajska leży obecnie w granicach trzech krajów (Bratysławski, Trnawski, Nitrzański), a związane od zawsze z Nitrą i Bańską Bystrzycą miasto Previdza zostało w sposób sztuczny włączone do Kraju Trenczyńskiego. Obecny podział administracyjny na kraje (województwa) ignoruje też naturalne granice między regionami, czyli granie łańcuchów górskich. Jedyną naturalną granicą międzyregionalną, która została zachowana w tym podziale, jest łańcuch Tatr Niżnych, który rozdziela Kraj Żyliński od Bańskobystrzyckiego.

Również wybór miast wojewódzkich był dosyć arbitralny. O ile Koszyce czy Żylina są dosyć dużymi miastami, a Bańska Bystrzyca od zawsze była stolicą Środkowej Słowacji, to już Trnawa czy Trenczyn dostały status stolicy regionu trochę na wyrost. Wielu Słowakom nie podoba się, dlaczego niektóre około pięćdziesięciotysięczne miasta zostały wyróżnione jako miasta wojewódzkie, a inne, niewiele mniejsze i również pełniące regionotwórczą rolę (Poprad, Michalovce) takiej szansy na rozwój nie dostały.

Omawiając podział administracyjny na Słowacji należy naznaczyć, że u naszych południowych sąsiadów istnieje zupełnie inne poczucie odległości, niż w Polsce. Jadąc pociągiem z Krakowa do Wrocławia, przeciętny Polak powie, że mijając Opole jest już niedaleko celu. „Już dojeżdżam, jeszcze tylko 150 km i będę na miejscu” – takie słowa, zupełnie naturalne w polskich realiach, na Słowacji byłyby zupełnie nie do pomyślenia. Sto pięćdziesiąt kilometrów – to odległość, która na Wschodniej Słowacji dzieli polską i węgierską granicę. Bratysławę i Koszyce, dwie słowackie metropolie, leżące na przeciwległych biegunach kraju, dzieli około 400 km okrężną trasą (ok. 300 km mniejszymi drogami) – a w odczuciu Słowaków jest to tak samo wielka odległość, jak dla Polaków – dystans dzielący Kraków od Trójmiasta (600 km).

Ponadto Słowacja w dużo większym stopniu, niż Polska, jest krajem wiejskim. Mianem metropolii określa się u naszych sąsiadów miasto wielkości Rzeszowa, Olsztyna lub nawet Słupska (np. Koszyce, Żylina, Bańska Bystrzyca), a miasta 30-50 tysięczne (Poprad, Michałowce, Martin) pełnią taką samą funkcję regionotwórczą, jak polskie stutysięczniki (Elbląg, Koszalin, Radom). Jedyne tak naprawdę duże miasta (w polskim rozumieniu) – to Bratysława i Koszyce. Cała reszta kraju żyje w sposób typowy dla małomiasteczkowego i wiejskiego stylu życia – w tym sensie, że przejazd 100-150 km jest traktowany jako wielka wyprawa, a w związku z tym odległe o 150 km miasto wojewódzkie jest traktowane jako obce i dalekie.

Z tego względu, dla mieszkańców Spisza punktem odniesienia i stolicą regionu jest Poprad, ale już zupełnie nie Preszów (stolica ich województwa) – niewiele większy od Popradu, za to położony, w świadomości spiszaków, daleko na wschodzie. Mieszkańcy Michałowic, Medzilaborców czy Sniny traktują słowa „Koszyce” i „daleko” jako synonimy. Z kolei dla mieszkańców Górnej Orawy stolicą regionu nie jest żadna Żylina, ale mniejszy, bliższy i swojski Dolny Kubin, ewentualnie trochę większy i ważniejszy Rużomberok.

To wszystko powoduje, że przeważająca większość mieszkańców Słowacji nie identyfikuje się z formalnymi krajami, do których należą – co jest szczególnie widoczne podczas wyborów do krajskich sejmików, w których frekwencja jest znikomo niska.

Jaka jest w takim razie alternatywa wobec obecnego podziału administracyjnego? Wielu specjalistów wskazuje na potrzebę powrotu Słowacji do historycznego podziału na żupy, których stolicą byłyby miasta 30-50 tysięczne, bliższe zwykłym ludziom. Często wymienia się liczbę 16 regionów, jako optymalną dla Słowacji. W takim wariancie status miasta wojewódzkiego uzyskałyby, między innymi: Poprad (stolica Żupy Spiskiej), Martin, Rużomberok, Michałowce, Humenne, Komarno czy Zwoleń.

Mówiąc o podziale Słowacji na osiem krajów, trzeba też wspomnieć o jednym niuansie. Mianowicie, kraje powstały w 1996 roku jako terytorialne jednostki administracji RZĄDOWEJ, bez oznak samorządności (analogia polskich 49 województw). Rząd Mikulasza Dzurindy w 2001 roku przeprowadził natomiast reformę samorządową, w pewnym stopniu analogiczną do tej, którą w 1998 roku w Polsce zrealizował rząd Jerzego Buzka. Na jej mocy, od 1 stycznia 2002 kraje stały się samorządowe (Samospravný kraj, vyšší územný celok– VUC). Rząd Dzurindy zastanawiał się nad zmianą podziału administracyjnego, a więc np. wprowadzeniem 16 żup, ale ostatecznie skończyło się na zwykłym usamorządowieniu istniejących struktur i przekazaniu im więcej kompetencji.

Jedną z przyczyn zachowania status quo podczas reformy samorządowej z 2002 roku była obawa przed stworzeniem samorządowych regionów, w których większość mieliby etniczni Węgrzy. Gdyby wprowadzić podział Słowacji na 16 żup, w kilku z nich (ze stolicą w Komarnie, Dunajskiej Stredzie czy Szturowie) dominowałaby mniejszość węgierska. W opinii słowackich nacjonalistów, Węgrzy od razu wykorzystaliby okazję i zażądaliby dla swoich regionów autonomii, wzmogłyby się również nastroje separatystyczne. I chociaż rząd Dzurindy nie ulegał antywęgierskiej fobii, presja opozycji i nastrojów społecznych była zbyt silna, przez co reforma została na wszelki wypadek zaniechana.

Podczas gdy słowackie regiony są zbyt wielkie, to na lokalnym poziomie panuje problem przeciwnego rodzaju. Słowacja, w przeciwieństwie do Polski, nie przeprowadziła reformy gminnej. W przeważającej większości słowacka gmina (obec) obejmuje obszar jednej wsi. Jaka jest efektywność władzy samorządowej w gminie Sucha Hora, składającej się ze wsi Sucha Hora wraz z okolicznymi polami i lasami i mającej zaledwie kilkuset mieszkańców, nietrudno się przekonać. Budżet takiej gminy jest na poziomie naszego funduszu sołeckiego i wystarcza zaledwie na utrzymanie samego urzędu gminy i ewentualnie domu kultury – o wydatkach inwestycyjnych można w takim przypadku zapomnieć. Zresztą, w małej wiosce trudno jest znaleźć kompetentne kadry, które sprostałyby wyzwaniom zarządzania gminą, umiałyby pozyskiwać środki unijne itp. Co prawda małe gminy, odpowiedniki polskich sołectw, mogą na zasadzie dobrowolności przyłączać się do okolicznych miasteczek tworząc „miejskie części” lub „katastralne terytoria”, ale jak do tej pory mało gmin się na taką fuzję zdecydowało.

Pomiędzy gminami (obce) a województwami (kraje) jest jeszcze szczebel powiatowy (okres), jednak słowackie powiaty funkcjonują wyłącznie jako jednostki statystyczne. Na Słowacji nie ma urzędów powiatowych, rad powiatów itp. – ich rolę pełnią natomiast samorządy obci lub krajów.

Czy dojdzie na Słowacji do reformy administracyjno-terytorialnej, która uporządkuje niejasne kwestie? Wszystko wskazuje na to, że jeśli już, to nie w tej kadencji. Szansa na reformę była w 2001 roku, później nie było sprzyjającego klimatu. Obecnie o konieczności reformy mówią już tylko eksperci, natomiast nie jest to kwestia debaty publicznej ani temat poruszany w kampaniach wyborczych. Rząd Ivety Radiczovej postawił sobie za cel przede wszystkim uzdrowienie gospodarki i reformę sądownictwa, a na uporządkowanie tych spraw zaplanował czas do 2013 roku. Jeśli więc temat reformy samorządowo-terytorialnej w ogóle powróci, to stanie się to najwcześniej w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2014 roku, o ile oczywiście odbędą się one w przepisowym, a nie przyspieszonym terminie.

Komentarze  

 
+2 #1 TomaszP 2012-09-15 18:51
Bardzo ciekawy artykuł. Pozwolił mi lepiej zrozumieć zawiłości słowackiego podziału terytorialnego i jego percepcję u Słowaków.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.015 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.019 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.051 seconds, 2.98 MB
Application afterRender: 0.177 seconds, 3.65 MB

Zużycie pamięci

3862672

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '7tig74s1t5gp410s45kkg0p416'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498232439' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '7tig74s1t5gp410s45kkg0p416'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '7tig74s1t5gp410s45kkg0p416','1498237839','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 762)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 1752
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-23 17:10:39' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-23 17:10:39' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='1752'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 462
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-23 17:10:39' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-23 17:10:39' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1752
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 1752

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.80.89.146'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 1752
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 762 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 762
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 136
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2017-06-23' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2017-06-23' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2017-06-23' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2017-06-23' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-23 17:10:39')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-23 17:10:39')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-23 17:10:39' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-23 17:10:39' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak