Sunday, Feb 19th

Last update:04:36:18 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Wielkie zaskoczenie na słowackich wyborach - niski wynik Smeru, neofaszyści w parlamencie, pat rządowy - AKTUALIZACJA

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Szok i ogromne zaskoczenie – tak można określić reakcje na wyniki wczorajszych (5 marca) wyborów parlamentarnych na Słowacji. Wstępne wyniki całkowicie różnią się od ostatnich sondaży wyborczych – różnice sięgają kilkunastu punktów procentowych. Do parlamentu dostanie się nie tylko nacjonalistyczna SNS z wynikiem 8,6%, ale też neofaszyści Mariana Kotleby, którzy uzyskali 8% i 14 mandatów w 150-osobowym parlamencie.

 


Jeszcze niedawno analitycy zastanawiali się, czy Smer będzie rządzić samodzielnie, czy z koalicjantem. Poparcie dla Smeru jesienią sięgało 40%, w ostatnich tygodniach spadło do ok. 34-37%. Ostatecznie socjaliści uzyskali zaledwie 28,3% i 49 mandatów - tak słaby wynik Ficowi nie śnił się w najgorszych koszmarach.

Drugim przegranym jest Radoslav Prochazka, który jeszcze rok temu był nazywany przyszłym premierem i nadzieją opozycyjnej centroprawicy. Lider Sieci zyskał w 2014 roku 21% w wyborach prezydenckich i na bazie tego wyniku stworzył partię, która miała stać się centroprawicową alternatywą dla Smeru. Ostatnie sondaże dawały Sieti pewne drugie miejsce i 10-14% głosów. We wczorajszych wyborach Siet' otrzymała zaledwie 5,6% i 10 mandatów - czyli mniej, niż nefaszyści Mariana Kotleby, którzy do wczoraj byli uznawani za totalny folklor. Wyjątkiem był Kraj Bańskobystrzycki, gdzie lider LSNS jest żupanem – czyli odpowiednikiem naszego wojewody. To, co do tej pory było uznawane za „wypadek przy pracy”, okazało się ogólnosłowacką rzeczywistością.

Największym wygranym jest liberalny SaS Richarda Sulika, który w sondażach miał 3-4%, w porywach do pięciu. Richard Sulik przed wyborami twierdził, że sukcesem będzie przekroczenie pięcioprocentowego progu. SaS uzyskał drugie miejsce z zaskakującym wynikiem 12,1%, co przekłada się na 21 mandatów poselskich.

Szampana może otwierać także Igor Matovicz, którego ruch OlaNO-Nova uzyskało trzecie miejsce z sondażowym wynikiem 11% (19 mandatów). Jeszcze niedawno OlaNO-Nova musiało zmienić charakter swojej listy wyborczej z koalicji na zwykły komitet (politycy partii Nova Daniela Lipszyca kandydowali na listach „Zwyczajnych Ludzi”), gdyż sondaże wskazywały, że lista nie otrzyma wymaganych dla koalicji 7%. Wyniku ponad 10% nie spodziewał się absolutnie nikt.

Zaskoczeniem nie jest dobry, 8,6% wynik nacjonalistycznej SNS (15 mandatów) – dokładnie tak wskazywały sondaże i to właściwie jedyny przypadek, w którym się nie pomyliły. SNS ze swoimi ponad ośmioma procentami uzyskało czwarte miejsce. Zaskoczeniem jest co innego – nacjonaliści, którymi do niedawno straszono światową opinię publiczną, w obecnej sytuacji  wydają się być całkiem normalną, umiarkowaną partią, której udział w przyszłej koalicji wszyscy przyjmą z ulgą. Przynajmniej tak narodowcy wyglądają na tle jawnie neofaszystowskiego LSNS Mariana Kotleby, który jest największym zaskoczeniem tych wyborów – neofaszyści uzyskali 8% i będą mieć 14 mandatów. Wygląda na to, że w nowym parlamencie ekstremiści będą izolowani - współpracę z nimi wykluczył nawet lider narodowców Andrej Danko, który tym samym stara się pozycjonować swoją partię jako umiarkowanych konserwatystów. Równocześnie Danko wykluczył też koalicję z Mostem, który jest umiarkowaną partią prowęgierską.

Kolejnym zaskoczeniem jest wejście do parlamentu kontrowersyjnej partii „Sme Rodina” z wynikiem 6,6% i 11 mandatami - nowego antysystemowego projektu, założonego przez Borisa Kollara. Polityk jest powiązywany z bratysławskim półświatkiem mafijnym, a swoją kampanię zbudował na hasłach w stylu „wszyscy politycy kradną, więc głosujcie na mnie, bo nie jestem politykiem”. Nazwa partii nie jest przypadkowa - polityk jest ojcem dziesięciorga dzieci, każdego z innego związku.

Siódme miejsce zajął umiarkowany Most-Hid z wynikiem 6,5% i 11 mandatami. Most jest konserwatywną partią reprezentującą mniejszość węgierską, ale na jej listach są też etniczni Słowacy. W odróżnieniu od radykalnej, współpracującej z Orbanem SKM, która nie dostała się do parlamentu (4%), Most stawia na porozumienie ze słowacką większością i konstruktywne budowanie wspólnej przyszłości. Wynik Mostu nie jest zaskoczeniem, choć partia liczyła na więcej.

Zdecydowaną porażkę poniósł chadecki KDH – najdłużej funkcjonująca w parlamencie partia, która tradycyjnie otrzymuje 7-8%. Partia uzyskała zaledwie 4,9% i nie dostała się do parlamentu, co dla słowackiej polityki oznacza koniec pewnej epoki. Dla tych, kto pamięta nasze lata 90-te - KDH to taki „słowacki ZChN”, partia konserwatywna, prokościelna, ale przy tym umiarkowana, w przeszłości wchodziła w skład reformatorskich rządów Dzurindy i Radiczovej, choć sprawiała koalicji kłopoty i puszczała oko do Smeru i narodowców. W latach 90-tych KDH była faktycznie jedyną siłą polityczną przeciwstawiającą się autorytarnym rządom Vladimira Mecziara, stała się też "kuźnią kadr" dla nowych projektów politycznych. Z jej ław wyszli m. in. przyszły premier Mikulasz Dzurinda (opuścił chadeków i założył SDKU), Radoslav Prochazka (założyciel Sieci) czy Daniel Lipszic (założyciel partii Nova, która startowała z komitetu Matovicza).

I na koniec – legendarne SDKU, partia dwóch premierów (Dzurinda i Radiczova), która ma duże zasługi dla udanej transformacji, reform i integracji europejskiej, ale też skomromitowała się w skandalach korupcyjnych – uzyskała jedynie 0,8%. To, że SDKU skończy jak nasza Unia Wolności i nie wejdzie do parlamentu, było wiadome, ale tak niskiego wyniku nie spodziewał się niemal nikt.

Pat koalicyjny

Utworzenie nowego rządu będzie w tej sytuacji bardziej niż trudne. Zgodnie z tradycją prezydent Kiska powinien powierzyć misję tworzenia gabinetu zwycięskiemu Smerowi (desygnowany na premiera może być Fico albo polularny i szanowany na Zachodzie minister spraw zagranicznych Miroslav Lajczak). Z potencjalnymi koalicjantami jest już gorzej. Chętnym do współpracy jest SNS, współrządzenia ze Smerem nie wykluczał też Most, ale z kolei udział narodowców i Węgrów w jednej koalicji jest wykluczony. Zdecydowanie wykluczają koalicję ze Smerem liberałowie z SaS i OLaNO-Nova Igora Matovicza - zresztą, ta zdecydowana antyficowska postawa jest jedną z przyczyn ich sukcesu, w odróżnieniu od Sieti, KDH czy Mostu, które udziału w koalicji z Ficą nie wykluczały. Przyszła koalicja mogłaby też liczyć na ciche wsparcie Borisa Kollara. To jednak za mało, by utworzyć stabilny rząd.

Nie jest też możliwe utworzenie centroprawicowego gabinetu bez Smeru - a to ze względu na narodowców i kotlebowców. O ile w obecnej sytuacji udział umiarkowanie nacjonalistycznej SNS politycy by jakoś przełknęli (na zasadzie mniejszego zła w porównaniu do neofaszystów), to porozumienie między SNS a Mostem nie wydaje się możliwe.

W tej sytuacji Słowację może czekać wielomiesięczny pat koalicyjny, co jest problematyczne ze względu na zbliżającą się (od lipca) słowacką prezydencję w UE. Bardzo realnym scenariuszem są wobec tego kolejne wybory.

Na całym tym zamieszaniu rośnie polityczna rola prezydenta Andreja Kiski, który już pokazał, że w odróżnieniu od swoich poprzedników jest aktywnym i wyrazistym politykiem - nawet bardziej, niż to wynika ze słabej konstytucyjnej pozycji głowy państwa. Prezydent cieszy się dość dużym autorytetem i to on przejmie teraz inicjatywę. W grę wchodzi m. in. utworzenie, przynajmniej na czas prezydencji, rządu technicznego pod politycznym patronatem Kiski. W obecnej sytuacji takie rozwiązanie wydaje się jedynym sensownym wyjściem z patowej sytuacji, przynajmniej do czasu nowych wyborów.

Jakub Łoginow

Śledź wydarzenia na Słowacji na Facebookowym profilu "Polska - Słowacja" - www.facebook.com/polskaslowacja

Komentarze  

 
0 #1 jubus 2016-03-06 15:17
Widać, że autorowi nie podoba się TRZEŹWA, OBIEKTYWNA ANALIZA. Tak, Marian Kotleba, to przyszłość Słowacji, gdzie nie ma miejsca dla komuchów, liberałów i prounijnych imbecyli. Wczoraj Węgry, dziś Słowacja, jutro Polska, Ukraina, Czechy.
Cytować
 
 
-6 #2 Subuj 2016-03-06 22:32
W łeb się jebnij!
Cytować
 
 
-2 #3 TAK 2016-03-07 00:12
Bardzo cieszy wynik SaS, alternatywy dla okropnego nacjonalizmu
Cytować
 
 
+1 #4 adr 2016-03-07 00:30
To że coś wykluczano przed wyborami
po wyborach trzeba wziąść w cudzysłów
Cytować
 
 
+3 #5 Michał 2016-03-07 08:08
Tak- widzę że jeśli ktoś nie jest lewicowcem to od razu w Europie nazywany jest neonazistą. Brawa dla autora
Cytować
 
 
+4 #6 jubus 2016-03-07 09:57
Michał bardzo dobrze powiedziane. Chodzi nie tyle o lewicę co siły lewicowo-liberalne. Czyli obecną dyktaturę, zwaną liberalną demokracją. Słowacy w tych wyborach pokazali środkowy palec temu choremu systemowi, który ani z demokracją, ani tym bardziej wolnością, nie ma nic wspólnego.
Cytować
 
 
+4 #7 jubus 2016-03-07 09:59
Cytuję TAK:
Bardzo cieszy wynik SaS, alternatywy dla okropnego nacjonalizmu

A co w nacjonalizmie jest okropnego? Dbanie o własny kraj i naród, dbanie to,by zwykłych ludziom, a nie moralnym degeneratom i cwaniakom, wszelkiej maści, żyło się dobrze. Nacjonalizm to czyste dobro - godność i wolność dla mas.
Cytować
 
 
+1 #8 jubus 2016-03-07 10:00
Patrząc na reakcje mediów, będzie powtórka z Węgier lub Polski, czyli sraczka moralna. Zachodni degeneraci, będą teraz siać antysłowacką, niemalże rasistowską pogardę i nienawiść. Słowacy, tak trzymać, nie damy się, zachodnim degeneratom.
Cytować
 
 
+1 #9 Jaro 2016-03-07 17:07
Viac než 200 000 ľudí volilo Kotlebu, to je veľké sústo pre pravdoláskarov. Zmena prichádza a to je len začiatok. Ak sa budú opakovať voľby, výsledok bude ešte drvivejší - mám na mysli možné hlasy od SNS a Sme rodina. Všetko toto je dôsledkom nezáujmu a odpojenia verejných činiteľov od bežných ľudí ako aj dôsledok riadenia Európy prostredníctvom Európskeho zväzu socialistických republík zvaného aj EU. Tak čo bratia Poliaci - naskočíte do rozbehnutého vlaku? Najvyšší čas ísť vlastnou cestou bez dozoru bdelého oka USA a sibírskeho medveďa. Ľudia už prestávajú byť detinskí - predkladanie klamstiev musí byť nahradené patričnou odpoveďou bežných ľudí.
Cytować
 
 
+1 #10 jubus 2016-03-07 20:44
Panie Jaro. Jedna uwaga, Rosja to takie gówno, ba, większe niż USA. Rosja to kraj barbarzyński, wróg wszystkich Słowian, przede wszystkim Ukraińców i Polaków. To ścierwo, a nie Słowianie. Zaden Słowianin, który lubi Rosję, nie zasługuje na szacunek, jedynie na pogardę. Dlatego mówię zdecydowane NIE - ROSJI ORAZ USA. USA=ROSJA=GÓWNO.
Cytować
 
 
+5 #11 Mietek 2016-03-08 21:14
Kolejny politpoprawny idiota.
Kotlebowcy to nie sa faszysci
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto