Thursday, Mar 30th

Last update:05:12:17 PM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Mościska nie tylko przejazdem

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny „Port Europa” w ramach prowadzonej przez nas kampanii społecznej „Piesze przejścia graniczne” postanowił pomóc w rozpropagowaniu Rejonu Mościckiego jako ciekawego miejsca dla turystyki. Zwłaszcza turystyki rowerowej – te okolice to jedyne jak na razie miejsce, dokąd można dojechać z Polski rowerem, przez jedyne polsko-ukraińskie piesze przejście graniczne w Medyce. Oczywiście faktem jest, że Rejon Mościcki nie jest tak atrakcyjny turystycznie, jak niedaleki Lwów, Karpaty, Jeziora Szackie czy Podole. Ale to wcale nie oznacza, że nie ma tam co zwiedzać.

O tym, co zobaczyć w Mościskach, gdzie przenocować, gdzie zjeść itp. będziemy informować na nowo stworzonej zakładce www.porteuropa.eu/ukraina/mostyska Na początek proponujemy obejrzeć fotogalerię mościckich obiektów sakralnych – a jest ich dość sporo jak na 10-tysięczne miasteczko.

I jeszcze taka konkluzja. Naszym zdaniem Mościska doskonale nadają się do pełnienia roli „mostu między Polską a Ukrainą”. Również ze względu na skład narodowościowy. Około 15% mieszkańców tych okolic stanowią Polacy. To ewenement na skalę Zachodniej Ukrainy, gdzie polska mniejszość stanowi maksymalnie kilka procent. Jak mówią sami mieszkańcy, po 1945 roku miejscowi Polacy stąd nie wyjeżdżali aż tak bardzo do Polski (mimo że mieli taką możliwość), między innymi dlatego, że tutaj nigdy nie było polsko-ukraińskich konfliktów narodowościowych czy religijnych. W Mościskach i okolicach obok siebie stoją cerkwie grekokatolickie i prawosławne oraz rzymskokatolickie kościoły. Język polski jest tu powszechnie rozumiany i niemal w każdej rodzinie jest ktoś, kto jest polskiej narodowości. Stąd też powszechnie obchodzi się tu święta w obu obrządkach. Rejon Mościcki – to takie „lustrzane odbicie” wschodniego Podlasia (okolic Hajnówki, Bielska Podlaskiego i Gródka). A oto obiecane zdjęcia (kolejne materiały o Rejonie Mościckim – już wkrótce).

 

 

 

Poniżej: muzeum w Mościskach

 

 

Zabytkowa szkoła:

 

 

 

Pomnik Jana Pawła II w Mościskach:

 

 

 

 

A poniżej - mapa znakowanej trasy rowerowej śladem fortec I wojny światowej. Początek w wiosce Szehyni, gdzie funkcjonuje jedyne na polsko-ukraińskiej granicy pieszo-rowerowe przejście graniczne. Wyjeżdżając rano z Przemyśla, możemy spokojnie w ciągu dnia zrobić tę trasę i później przenocować w Mościskach, a jeżeli będziemy chcieli, to zdążymy wrócić do Przemyśla na noc (tym bardziej, że piesze przejście jest czynne całą dobę i w godzinach wieczornych i nocnych granicę przekroczymy błyskawicznie).

Komentarze  

 
0 #1 Olga Nagrebetska 2015-01-18 22:13
А де фотографія школи №3 з польською мовою навчання?
Cytować
 
 
0 #2 Anna G. 2015-02-24 18:33
Rejon ten nie nazywa się Mości(c)ki, tylko - Mościski ;-)
A tak w ogóle, to jest to bardzo ciekawa inicjatywa.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto