Friday, Jun 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Rowerem na Ukrainę: Forty Twierdzy Przemyśl w Rejonie Mościskim

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny Założona przez Austriaków Twierdza Przemyśl jest uznawana za jeden z najważniejszych zabytków militarnych I wojny światowej w Europie. Mało kto wie, że część fortów, w tym jedne z ciekawszych, znajdują się po ukraińskiej stronie granicy – kilka kilometrów na południe od pieszego przejścia granicznego Medyka – Szehyni.


Po polskiej stronie granicy Twierdza Przemyśl przeżywa renesans jako obiekt turystyczny. Władze Przemyśla i okolicznych gmin są świadome wartości historycznej i turystycznej tych obiektów, forty są zagospodarowywane, tworzone są szlaki turystyczne i liczne opracowania na ten temat. Przy okazji pobytu w Przemyślu i okolicach warto te obiekty zwiedzić, informacje na temat Twierdzy Przemyśl można znaleźć m. in. Facebooku na tej stronie.

Decyzją Stalina i wielkich mocarstw polsko-radziecką granicę państwową wyznaczono zaledwie kilkanaście kilometrów na wschód od Przemyśla, wskutek czego część fortów Twierdzy Przemyśl znalazła się po radzieckiej, a dziś – ukraińskiej stronie granicy. Przez całe dziesięciolecia był to temat tabu, forty były obiektem zamkniętym, szczelnie obsadzonym przez radzieckie wojska graniczne. Wiązało się to z faktem, że obiekty forteczne znajdują się tuż przy polskiej granicy, najbliższy z nich jest położony zaledwie 300 metrów od Polski. Radzieckie władze ograniczały wstęp także do okolicznych wiosek. Jak wspominają byli mieszkańcy wsi Popowice, w pobliżu której znajdują się forty, wstęp do wioski mieli tylko mieszkańcy za okazaniem specjalnej przepustki. O żadnej turystyce nie mogło być mowy, a już na pewno nikt nie odważał się penetrować przygranicznych lasów, które kryły zapomniane przez świat forty.


Radzieckie restrykcje okazały się w pewnym sensie błogosławieństwem dla ukraińskich fortów. Podczas gdy wiele polskich obiektów fortecznych w czasach PRL niszczało, schowane przed światem ukraińskie forty zachowały się w dość dobrym stanie. Również dlatego dzisiaj są one jedną z ważniejszych, choć zapomnianych atrakcji turystycznych Zachodniej Ukrainy, które warto odwiedzić podczas wycieczki w te okolice.

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było tu trafić, wszystko porastał gęsty las i zarośla. Staraniami miejscowych aktywistów z Mościsk teren uporządkowano, postawiono drogowskazy i tablice informacyjne. W pobliżu fortów w zeszłych latach organizowany był kultowy festiwal „Fortmisja”, obecnie zawieszony na czas wojny. Powstał nawet znakowany szlak rowerowy „Śladami umocnień fortecznych I wojny światowej” prowadzący spod pieszego przejścia granicznego Szehyni – Medyka, którym można okrężną drogą dojechać do Mościsk, zwiedzając po drodze forty i bardzo ciekawe architektonicznie cerkwie i kościoły. Jeśli więc nie wiesz jeszcze, jak spędzić długi majowy czy czerwcowy weekend, albo gdzie się wybrać w wakacje, wycieczka rowerowa z Przemyśla do Mościsk przez forty Popowice będzie jak znalazł.

Jak tam trafić?

Najpierw należy dojechać do Przemyśla. Oczywiście najlepiej pociągiem, do którego można zabrać rower – rozkład można znaleźć na stronie www.rozklad.pkp.pl

W Przemyślu warto zatrzymać się na noc, zwłaszcza że ceny noclegów nie są wysokie. Nocleg w pobliżu Rynku można znaleźć za kwotę rzędu 30 złotych za dobę.

Przemyśl jest miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie, ale kompletnie niewykorzystanym. Aż dziwne, że nie ma tu tłumów turystów tak jak w niedalekim Lwowie czy Lublinie, bo miasto ma swój klimat i jest tu co zwiedzać. Również wieczorny Przemyśl ma swój urok, ceny są tu dużo niższe niż np. w Krakowie (niecałe 5 zł za piwo w klimatycznej knajpce). Zdjęcia z Przemyśla można zobaczyć tutaj.

Z Przemyśla do granicy

Z wymianą waluty nie warto się spieszyć, nieco lepszy kurs jest po ukraińskiej stronie granicy, gdzie jest mnóstwo całodobowych kantorów (wymieniamy bezpośrednio złote na hrywny). W Przemyślu warto coś zjeść – i ruszamy w stronę Medyki. Niestety, musimy jechać główną trasą, gdyż nie ma alternatywnego, znakowanego szlaku rowerowego z centrum Przemyśla do Medyki (jeśli się mylę, poprawcie mnie w komentarzach). Odległość do granicy to ok. 20 km.W Medyce kierujemy się na piesze przejście graniczne (zjeżdżamy koło Biedronki na lewo od przejścia drogowego). Wchodzimy do budynku odpraw prowadząc rower, jako piesi. Całość odprawy zajmie nam maksymalnie 10 minut. Po opuszczeniu polskiego budynku odpraw jedziemy kilkaset metrów i udajemy się do budynku ukraińskiej odprawy granicznej i celnej. UWAGA: ponieważ wybieramy się zwiedzać forty, znajdujące się w strefie przygranicznej, warto ten fakt zgłosić ukraińskiej straży granicznej – i najlepiej zrobić to już podczas odprawy paszportowej. Oczywiście możemy mówić po polsku, zarówno funkcjonariusze, jak i praktycznie wszyscy mieszkańcy przygranicznych terenów płynnie mówią w naszym języku (ok. 20% mieszkańców Rejonu Mościskiego to Polacy, niemal każdy ma polskie pochodzenie, a ponadto wszyscy regularnie jeżdżą do Polski lub stykają się z Polakami tu na miejscu – stąd powszechna znajomość języka). Funkcjonariusze celni i graniczni są bardzo pozytywnie nastawieni do turystów (to efekt szkoleń przeprowadzonych jeszcze z okazji przygotowań do Euro-2012), dlatego nie krępujmy się spytać celników o wszystko, na pewno uzyskamy potrzebne wsparcie.

Szehyni

Po przekroczeniu granicy trafiamy do dość sporej ukraińskiej wioski Szehyni, położonej 15 km od powiatowego (rejonowego) miasta Mościska. Tuż przy granicy znajdziemy sporo całodobowych kantorów (to właśnie tu najlepiej wymienić złotówki na hrywnie), sklepów i barów. Co prawda, oferta gastronomiczna jest tu dość słaba, a i w sklepach asortyment ogranicza się głównie do tego, co kupują Polacy i inni podróżni udający się do Polski - a więc głównie słodycze, piwo i wysokoprocentowy alkohol, papierosy i woda mineralna. Jednak jeśli chcemy coś zjeść na ciepło, warto to zrobić właśnie w Szehyniach (albo w Mościskach) - w mijanych przez nas wioskach nie znajdziemy już barów, co najwyżej sklepy spożywcze.

Większy asortyment "normalnych" produktów spożywczych znajdziemy w sklepach znajdujących się w centrum wsi, ok. 2 km dalej jadąc główną trasą. Można się tam zaopatrzyć np. w jakieś kiełbaski na ognisko, pieczywo i keczup. Ograniczeń co do rozpalania ognisk czy stawiania namiotów "na dziko" nie ma, oczywiście pod warunkiem zachowania ogólnych zasad kultury (nie śmiecimy, sprzątamy po sobie) i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. I oczywiście - nie biwakujmy w strefie nadgranicznej.

Trasa rowerowa szlakiem fortów I wojny światowej

Przed nami - uczęszczana trasa do Lwowa przez Mościska. W bardzo dobrym stanie, równy asfalt, gruntownie zmodernizowana na Euro-2012. Inne drogi w tych okolicach nie będą tak dobre, wiele z nich (również tych, którymi będziemy jechać) to będą raczej bezdroża - dziura na dziurze. Ale jeśli jesteśmy szczęśliwym posiadaczem roweru górskiego, w niczym nam to nie będzie przeszkadzać.

My jednak nie jedziemy główną trasą, ale skręcamy w prawo, na znakowaną trasę rowerową śladami fortec I wojny światowej (w stronę Popowic). Zjazd znajduje się mniej więcej w połowie wsi, ok. kilometra od granicy. Dalej jedziemy zgodnie z mapą i oznaczeniami wzdłuż drogi. Trasa ma ok. 50 km i prowadzi okrężną drogą do Mościsk, przez najciekawsze turystycznie tereny powiatu. Główną atrakcją są oczywiście forty, ale nie mniej ciekawe są liczne zabytkowe cerkwie i kościoły katolickie, czy też mijane po drodze zabytkowe pałace (a raczej ich ruiny) i cmentarze. Ale przede wszystkim - dzika przyroda, lasy, pola, rzeki, piękne wiejskie krajobrazy.

Forty i zabytki sakralne

Główna atrakcja tych okolic, czyli forty Twierdzy Przemyśl, są ukryte pośród lasu na okalających Popowice wzgórzach, tuż przy polskiej granicy. W samych Popowicach znajdziemy drogowskazy i tablice informacyjne (tylko w języku ukraińskim), o drogę możemy też zapytać miejscowych.

UWAGA - chęć odwiedzenia leżących tuż przy granicy fortów należy zgłosić pogranicznikom. Nie trzeba prosić o żadne zezwolenia, wystarczy samo zgłoszenie. Chodzi o to, że teren przygraniczny jest intensywnie patrolowany przez ukraińską i polską Straż Graniczną, znajduje się tu pilnie strzeżona zewnętrzna granica strefy Schengen, przez którą od czasu do czasu próbują się przedostać nielegalni migranci z Azji i Afryki. Zgłaszając swój pobyt Straż Graniczna będzie wiedzieć, że jesteśmy turystami, a nie nielegalnymi imigrantami i w ten sposób unikniemy niepotrzebnego wysyłania patroli, aby sprawdzić, kim jesteśmy.

Forty są rozmieszczone w trzech sąsiadujących ze sobą lasach. Nie powinniśmy mieć problemu z ich znalezieniem, zwłaszcza że w pobliżu znajdują się drogowskazy i tablice z mapami. Do ich zwiedzania potrzebna jest latarka, w jednym z nich trzeba uważać na głęboką studnię (zakratowaną, ale i tak lepiej nie podchodzić za blisko ani nie stawać na kratę). A oto one:Jadąc dalej szlakiem rowerowym dojedziemy do Mościsk, gdzie możemy np. przenocować w hotelu, zrobić zakupy czy coś zjeść (bardzo dużo sklepów, w tym supermarketów, aptek, kantorów, restauracji i pizzerii). O tym, co zobaczyć w Mościskach i okolicach czytajcie TUTAJ.

Forty to nie jedyne zabytki, które spotkamy w okolicy. Tereny Rejonu Mościskiego słyną również z licznych zabytków sakralnych - starych cerkwi grekokatolockich i rzymskokatolickich kościołów.Jeżeli chcemy kontynuować podróż, można wybrać się do położonego zaledwie 60 km dalej Lwowa (Rowerem po Lwowie - czytaj tu). Jeśli nie chcemy jechać główną trasą, można wsiąść z rowerem do elektryczki, czyli pociągu podmiejskiego relacji Mostyska II - Lwów. Stacja kolejowa Mostyska znajduje się na peryferiach miasteczka, ok. 6 km na północ od centrum. Czas przejazdu pociągiem to ok. 3 godziny, bilety są śmiesznie tanie (równowartość kilku złotych).

Gdzie przenocować

Hotele i motele znajdują się właściwie wyłącznie w samych Mościskach, a dokładniej na peryferiach tego miasteczka. Standard dość wysoki, a relacja jakości do ceny bardzo korzystna. Niestety, nie znajdziemy ich w żadnym z popularnych serwisów rezerwacyjnych, żaden z hoteli nie posiada nawet własnej strony internetowej. Informację o hotelach oraz innych obiektach ważnych z perspektywy turysty (restauracje, sklepy) można znaleźć na stronie
www.mostyska.net.ua

W położonej 20 km dalej w stronę Lwowa Sudowej Wyszni znajduje się dobry (***) i stosunkowo niedrogi jak na oferowane warunki hotel Mirage - jego strona internetowa to: http://hotelmirage.com.ua/pl/

Portal "Port Europa" zachęca mieszkańców Rejonu Mościskiego do organizowania w swoich domach kwater agroturystycznych, wynajmowania pokojów turystom i bezpłatnego ogłaszania się na naszym portalu.

Na razie można pytać o możliwości noclegów agroturystycznych na własną rękę. Zawsze pozostaje nam też namiot – jednak nie rozbijajmy go w strefie nadgranicznej.

Zachęcamy też do polubienia strony na Facebooku: Rowerem na Ukrainę / Rowerem do Polski

Komentarze  

 
0 #1 Monika 2015-05-21 17:04
:-)
Cytować
 
 
+1 #2 moloo 2015-06-22 12:31
Cytat:
Niestety, musimy jechać główną trasą, gdyż nie ma alternatywnego, znakowanego szlaku rowerowego z centrum Przemyśla do Medyki (jeśli się mylę, poprawcie mnie w komentarzach). Odległość do granicy to ok. 20 km.


Nie do końca. Na Medykę można pojechać malowniczą alternatywną trasą, kierując się na Jaksmanice i Siedliska (przy okazji zwiedzając forty Salis Soglio w Siedliska i Fort Borek
https://goo.gl/maps/i6DFv
Cytować
 
 
0 #3 Jan Dzierżanowski 2017-02-19 13:10
Byłem w fortach po stronie ukraińskiej i faktycznie robią wrażenie. To niby forty pomocnicze fortu I Siedliska ale nazwa pomocnicze jest myląca, tam rozgrywały się jedne z najdramatycznie jszych walki o twierdzę. https://www.youtube.com/watch?v=GtCBcD0SuL4
https://www.youtube.com/watch?v=iHE-CyVvPiY
Do fortów Byków i Łysiczka trafić o wiele trudniej niż do Popowic.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.32 MB
Application afterInitialise: 0.020 seconds, 1.44 MB
Application afterRoute: 0.026 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.074 seconds, 3.02 MB
Application afterRender: 0.311 seconds, 3.69 MB

Zużycie pamięci

3900184

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'bfbufkfr3kqs1r1u87vpanme41'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1498245447' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'bfbufkfr3kqs1r1u87vpanme41'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'bfbufkfr3kqs1r1u87vpanme41','1498250847','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1811)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5475
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-23 20:47:27' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-23 20:47:27' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5475'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1312
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2017-06-23 20:47:27' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2017-06-23 20:47:27' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5475
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5475

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.161.49.129'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5475
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1811 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1811
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 972
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 137
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2017-06-23' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2017-06-23' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 299
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 299, '2017-06-23' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2017-06-23' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2017-06-23 20:47:27')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2017-06-23 20:47:27')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5513
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 2462
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5277
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2017-06-23 20:47:27' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2017-06-23 20:47:27' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2017-06-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak